2000. - 2025.
Najstariji mjesečnik u Njemačkoj
25 godina s Vama!

2000. - 2025.

Najstariji mjesečnik u Njemačkoj
25 godina s Vama!

Frankfurt: Okrugli stol na temu “Uvođenje Eura u Hrvatskoj”- Gost guverner HNB Boris Vujčić

Datum:

Frankfurt: Okrugli stol na temu “Uvođenje Eura u Hrvatskoj”- Gost guverner Hrvatske barodne banke Boris Vujčić.
U Frankfurtu je organiziran okrugli stol na temu “Uvođenje Eura u Hrvatskoj”, u organizaciji Hrvatskog gospodarskog saveza u suradnji s Hrvatskim svjetskim kongresom u Njemačkoj, Industrijskom i trgovinskom komorom Frankfurt na Majni i Europskom unijom Frankfurt. Slip je održan u prostorijama Industrijske i gospodarske komore Hessen (IHK) u Frankfurtu na Majni.

Za manje od godinu dana u eurozonu će se priključiti Hrvatska, najmlađa članica EU.

Zajedno s Hrvatskim svjetskim kongresom u Njemačkoj, Industrijskom i trgovinskom komorom Frankfurt na Majni i Europskom unijom Frankfurt, Hrvatski gospodarski savez u Njemačkoj (KWVD) organiziran je na okrugli stol u petak, 11. veljače 2022. povodom predstojećeg uvođenja eura u Hrvatskoj.

Tom prigodom Boris Vujčić, guverner HNB-a, održao je predavanje o aktualnim pitanjima od gospodarskog interesa oko uvođenja eura.

Na početku tematskog sastanka, Klaus-Stefan Ruoff, potpredsjednik IHK Frankfurt na Majni, pozdravio je sve nazočne goste i izričito zahvalio predstavnicima Hrvatskog gospodarskog saveza te  Hrvatskog svjetskog kongresa, Franji Akmadži i Mariju Šušku na organizaciji vrhunskog događaja.

Ulazak Hrvatske u euro dodatno će ojačati gospodarske odnose između naših dviju zemalja i ponuditi nove mogućnosti. Pogotovo ovdje u Frankfurtu i okolici a ta razmjena je već danas blizu. Brojne tvrtke održavaju vrlo uspješne poslovne odnose s kupcima i partnerima u Hrvatskoj, a snažna hrvatska poslovna zajednica ovdje u o ovom dijelu Njemačke daje vrlo važan doprinos našem gospodarstvu, rekao je Klaus-Stefan Ruoff u pozdravnom govoru.

Pozdravni govor održao je i novoimenovani državni tajnik za europske poslove u Hessenu Uwe Becker. U njemu je istaknuo snažnu zajednicu Hrvata, ne samo u Saveznoj državi Hessen nego i u SR Njemačkoj.

Nakon pozdravnih govora guverner HNB-a, Boris Vujčić, održao je predavanje na temu “Ulazak Hrvatske u eurozonu i aktualni izazovi monetarne politike”.

Boris Vujčić je u svom izlaganju istaknuo da je, kako se približava vrijeme ulaska Hrvatske u eurozonu, pandemijska kriza stavila hrvatsko gospodarstvo i financijski sustav na kušnju.

Iako se gospodarska aktivnost znatno oporavila nakon pandemijske krize, i veliki suficit tekućeg i kapitalnog računa kako bi se smanjila vanjske neravnoteže, inflacija je porasla u skladu s kretanjima u europodručju.

Bankarski sektor dobro je prebrodio krizu i ostaje dobro kapitaliziran i stabilan. Uvođenje eura ima za cilj dodatno poboljšanje otpornosti hrvatskog gospodarstva i olakšavanje brže konvergencije, rekao je guverner  Vujčić izmežu ostaloga.

Nakon uvodnog predavanja uslijedila je raspravi u kojoj su sudjelovali predstavnici iz politike, diplomacije i poslovanja o govorilo se o aktualnim pitanjima od gospodarskog interesa koja se odnose na uvođenje eura.

Sussretu je nazočio i Gordan Bakota veleposlanik Republike Hrvatske u SR Njemačkoj u Berlinu te generalni konzul Republike Hrvatske u Frankfurtu Vedran Konjevod, kao i zastupnica u parlamentu Frankfurta Anita Akmadža.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti Berlinski magazin i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.

Podijelite vijest:

spot_img

Najčitanije

Povezane vijesti
Povezano

13 HRVATSKIH TVRTKI NA JUBILARNOM 100. ZELENOM TJEDNU U BERLINU 2026.

13 HRVATSKIH TVRTKI NA JUBILARNOM 100. ZELENOM TJEDNU U...

Na 30. obljetnicu od potpisivanja Daytona iz tiska izašla “Neželjena država”, treća knjiga Joze Pavkovića

Na 30. obljetnicu od potpisivanja Daytona iz tiska izašla...