Video/Foto – Razgovor: Slaven Žabo, direktor komercijalnih poslova Croatia Airlinesa – Uspješan nastup na ITB-u 2025. u Berlinu
Croatia Airlines na turističkom sajmu ITB 2025. predstavila je nove međunarodne linije i ovogodišnji ljetni red letenja. Croatia Airlines predstavila je svoju ponudu na sajmu ITB u Berlinu, u sklopu štanda Hrvatske turističke zajednice.
Croatia Airlines, hrvatski nacionalni zračni prijevoznik i član Star Alliancea, tradicionalni je zračni prijevoznik koji obavlja redovite i charter letove.
Tvrtka već više od 35 godina, odnosno od osnutka i početka prijevoza putnika, povezuje hrvatske gradove s većim gradovima Europe.
Najvažnije čvorište je Zagreb. Croatia Airlines je cjeloviti prijevoznik koji nudi usluge domaćeg i međunarodnog prijevoza putnika i tereta. Također nudi održavanje zrakoplova i stručnu obuku letačkog osoblja.
Hrvatski nacionalni avioprijevoznik na jednom od najpoznatijih svjetskih turističkih sajmova predstavio je ovogodišnji ljetni red letenja u sklopu kojeg je planirano širenje mreže međunarodnih letova iz Zagreba te povećanje ukupnog broja letova za 7 % u odnosu na isto razdoblje lani.
Značajno se širi mreža međunarodnih letova iz Zračne luke Zagreb uvođenjem novih sezonskih linija:
Zagreb – Madrid ponedjeljkom, četvrtkom i subotom
Zagreb – Hamburg utorkom, petkom i nedjeljom
Zagreb – Prag ponedjeljkom, srijedom i petkom
Zagreb – Milano ponedjeljkom, srijedom i petkom
Zagreb – Bukurešt utorkom, četvrtkom i subotom
VIDEO: Razgovor: Slaven Žabo, direktor komercijalnih poslova Croatia Airlinesa – Uspješan nastup na ITB-u 2025. u Berlinu
Letovi na novim linijama planirani su od početka srpnja do kraja listopada ove godine, a trebali bi se obavljati novim zrakoplovima Airbus A220 kojima nacionalni avioprijevoznik obnavlja postojeću flotu, naglasio je u Slaven Žabo, direktor komercijalnih poslova Croatia Airlinesa.
Na sajmu u Berlinu nazočio je i direktor poslovnice Croatia Airlinesa u Frankfurtu Mato Radić, s djelatnicama poslovnice u Frankfurtu, koji su prezentirali ponudu Croatai Airlinesa hrvatskog nacionalnog avioprijevoznika.
Foto galerija: Slaven Žabo, direktor komercijalnih poslova Croatia Airlinesa – Uspješan nastup na ITB-u 2025. u Berlinu
Povećava se i broj tjednih letova na sezonskoj liniji Zagreb – Tirana (uvedena 2024. godine) na kojoj će zrakoplovi ove sezone letjeti triput na tjedan – utorkom, petkom i nedjeljom, kao i na liniji Zagreb – Barcelona na kojoj će putnicima biti na raspolaganju letovi utorkom, četvrtkom, subotom i nedjeljom.
Zrakoplovi Croatia Airlinesa tijekom ovogodišnje turističke sezone povezivat će hrvatski glavni grad Zagreb s ukupno 23 međunarodna odredišta.
Zračna luka Split i ove će godine biti povezana s 21 međunarodnim odredištem, odnosno 22 zračne luke. Pritom se povećava broj letova na liniji Split – Oslo na kojoj će zrakoplovi Croatia Airlinesa ove sezone letjeti četvrtkom i nedjeljom, a novost je i povećanje letova na liniji Split – Berlin na kojoj će putnicima biti dostupni letovi srijedom i subotom.
Kako bi dodatno pridonio razvoju turističkog potencijala Dubrovačko – neretvanske županije i grada Dubrovnika, Croatia Airlines tijekom ovogodišnje sezone planira izravno povezati Dubrovnik sa sedam europskih odredišta – Atenom, Frankfurtom, Münchenom, Parizom, Pragom, Rimom i Zürichom.
Povećava se broj tjednih letova na liniji Dubrovnik – Zürich na kojoj će se letovi obavljati ponedjeljkom, utorkom, četvrtkom, petkom i nedjeljom, kao i na liniji Dubrovnik – Prag na kojoj će zrakoplovi ove sezone letjeti četvrtkom i nedjeljom. Nastavljaju se cjelogodišnji letovi Rijeka – München i Osijek – München.
Tijekom turističke sezone Croatia Airlines planira povezivati Hrvatsku s ukupno 30 međunarodnih odredišta, odnosno 31 europskom zračnom lukom, a zrakoplovi će pritom letjeti na 55 međunarodnih redovitih linija. U ljetnom redu letenja ukupno je planirano više od 18.200 letova (7 % više u odnosu na isto razdoblje 2024.g.) na kojima će se ponuditi više od 2,260.000 sjedala (18 % više nego 2024.g.), čime će nacionalni avioprijevoznik i ove godine pridonijeti kvaliteti hrvatskoga turističkog proizvoda te unapređenju prometne infrastrukture Republike Hrvatske.
Mreža međunarodnih i domaćih letova tijekom ljetne sezone prilagođena je tržišnoj potražnji za uslugom zračnog prijevoza, a planirani red letenja podložan je promjenama, ovisno o dinamici isporuke novih zrakoplova Airbus A220 i njihovom uključenju u flotu.
Iako većina gostiju u Hrvatsku dolazi cestovnim pravcima, naša snažna povezanost s europskim zračnim lukama je ključna u zadržavanju konkurentne pozicije Hrvatske kao kvalitetne i lako dostupne destinacije. Navedeno je posebno važno kada govorimo o njemačkom tržištu, koje je najvažnije za hrvatski turizam obzirom da na njemu generiramo najveći broj turističkih dolazaka i noćenja.
Postoje dijelovi Njemačke iz kojih nam gosti uglavnom dolaze vlastitim prijevoznim sredstvima, ali isto tako postoje i pokrajine iz kojih nam gosti dolaze zračnim putem, posebice kada su u pitanju naše popularne destinacije u južnijim dijelovima zemlje. Stoga pozdravljam doprinos hrvatskog nacionalnog avioprijevoznika koji će tijekom ljetnog reda letenja Hrvatsku povezivati s 31 europskom zračnom lukom – poručio je Kristjan Staničić, direktor HTZ-a.
Croatia Airlinesa hrvatska zrakoplovna tvrtka, osnovana je 7. kolovoza 1989. godine kada je u registar Trgovačkog suda u Zagrebu upisan Zagreb Airlines d.d. (Zagal), poduzeće za zračni prijevoz. Zagal je s radom počeo u prosincu iste godine pružajući uslugu prijevoza poštanskih pošiljaka, a 23. srpnja 1990. godine promijenio je ime u Croatia Airlines d.d. te postao nacionalna aviokompanija za prijevoz putnika, robe i pošte.
S putničkim prijevozom počelo se 5. svibnja 1991. godine, kada je unajmljenim zrakoplovom MD-82 obavljen prvi let u domaćem prometu i to na liniji Zagreb – Split. Godinu poslije, 5. travnja 1992., tvrtka je obavila i prvi međunarodni let (Zagreb – Frankfurt), čime je počelo povezivanje Hrvatske s Europom i svijetom.
Obnovom flote Croatia Airlines u potpunosti mijenja postojeće zrakoplove novima, što predstavlja značajan tehnološki iskorak te veću energetsku učinkovitost uz 25% manju potrošnju goriva. Novim i kvalitetnijim zrakoplovima A220, kapaciteta 149 i 127 sjedala, osigurat ćemo bolji odgovor na konkretne potrebe putnika i efikasniji poslovni model, zahvaljujući kojem će se otvoriti i dodatne prilike u poslovanju uz postupno širenje mreže letova.
Prvi dva Airbus A220 uključena su u flotu. Sljedećih šest trebalo bi biti isporučeno u 2025., četiri u 2026., a tri zrakoplova u 2027. godini kada bi naša unificirana (single type) flota trebala brojiti ukupno 15 novih zrakoplova A220 te biti spremna za nove izazove, na koje ćemo s veseljem odgovoriti – kazao nam je u Berlinu Jasmin Bajić, predsjednik Uprave Croatia Airlinesa.