2000. - 2025.
Najstariji mjesečnik u Njemačkoj
25 godina s Vama!

2000. - 2025.

Najstariji mjesečnik u Njemačkoj
25 godina s Vama!

VIDEO/FOTO Berlin – Književno-glazbena večer, povodom Međunarodnog dana žena

Datum:

VIDEO/FOTO Berlin – Književno-glazbena večer, povodom Međunarodnog dana žena

Književno-glazbena večer, povodom Međunarodnog dana žena, Međunarodni dan žena (skraćeno Dan žena) održana je u Veleposlanstvu Republike Hrvatske, uz nazočnost oko 100 posjetitelja, u organizaciji

Hrvatske kulturno-umjetničke i športske zajednice e.V. Berlin, Hrvatske nastave Berlin, Hrvatskog kulturnog društva V.F.Mažuranić i portala Hrvatski glas Berlin, uz potporu Veleposlanstva Republike Hrvatske u Njemačkoj, te suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske.


VIDEO: Književno-glazbena večer, povodom Međunarodnog dana žena
https://youtu.be/qraxXleYIYQ
Nakon uvodnih riječi Stjepana Škorića, predsjednik društva V.F.Mažuranić, koji je pozdravio nazočne posjetitelje, nazočne je pozdravio Mladen Nimac, prvi tajnik Veleposlanstva RH i SR Njemačkoj u ime veleposlanika Gordana Bakote i svoje osobno ime.

U prvom glazbenom dijelu nastupila je muška klapa Berlin s pjesmom “Ružo moja crvena”.

Nazočne su potom pozdravili Sonja Breljak Hrvatskogi glas Berlin, Tamara Janković, povjesničarka, koordinatorica i učiteljica Hrvatske nastave Berlin i Karmen Meić, predsjednica Hrvatske kulturno-umjetničke i športske zajednice e.V. Berlin.

Tamara Janković koordinatorica i učiteljica Hrvatske nastave Berlin sve nazočne pozdraviula je u ime Hrvatske nastave Berlin, te u ime kolege Jasmina Hutinovića i u svoje ime! Nazočnima je govorila o obilježavanja Dana žena, te istaknula.
FOTO GALERIJA: Književno-glazbena večer, povodom Međunarodnog dana žena

8. ožujka, obilježavamo Međunarodni dan žena – dan kada se prisjećamo dugog i često teškog puta koji su žene prošle u borbi za ravnopravnost, dostojanstvo i svoja prava.

No, ovo nije samo dan sjećanja, već i dan osvještavanja – podsjetnik da ta borba nije završena i da svatko od nas ima odgovornost nastaviti raditi na društvu u kojem su žene i muškarci istinski ravnopravni.
8. ožujka jest dan kada ukazujemo na poteškoće u ostvarivanju prava žena, no također i dan kada slavimo postignuća žena! O tome će večeras biti najviše riječi! Kazala je kordinatorica Janković.

Vratit ću se u prošlost i značaj datuma povodom kojeg smo se danas okupili.
Međunarodni dan žena nastao je iz radničkih i aktivističkih pokreta početkom 20. stoljeća. Datum 8.og ožujka, povezan je s velikim prosvjedima radnica u New Yorku 1908. godine, kada su tisuće žena izašle na ulice tražeći bolje radne uvjete, kraće radno vrijeme i pravo glasa. Njihova hrabrost pokrenula je globalni val promjena.

Na Drugoj međunarodnoj socijalističkoj konferenciji 1910. godine u Kopenhagenu, njemačka aktivistica Clara Zetkin predložila je potrebu obilježavanja međunarodnog dana borbe za ženska prava, što je ubrzo prihvaćeno u više zemalja.

Dan žena prvi je puta službeno obilježen 1911. godine u Austriji, Njemačkoj, Švicarskoj i Danskoj, a datum 8. ožujka postao je globalno priznat nakon što su žene u Rusiji 1917. godine organizirale prosvjede protiv Prvog svjetskog rata i siromaštva, te naposljetku dovelo do ostvarenja prava glasa žena.

Ovaj datum postao je simbolom borbe za prava žena diljem svijeta.
Ujedinjeni narodi počeli su obilježavati Međunarodni dan žena 1975. godine, koja je ujedno bila proglašena Međunarodnom godinom žena – pa stoga ove godine možemo reći da obilježavamo i 50-tu godišnjicu te odluke!

Htjela bih reći nešto o važnosti Njemačke, posebice grada Berlina u kojem se nalazimo.
Njemačka je odigrala ključnu ulogu u povijesti ženskih prava, a jedna od najvažnijih figura bila je već spomenuta Clara Zetkin.
Žene u Njemačkoj, ostvarile su pravo glasa već 1918. godine, što je bio jedan od prvih velikih koraka prema ravnopravnosti i modernizaciji društva tadašnje Weimarske Republike.

Međutim, istaknula bih kako je poseban značaj obilježavanja 8.og ožujka vidljiv upravo u Berlinu, koji je 2019. godine postao prvi i zasad jedini njemački grad koji je Međunarodni dan žena proglasio službenim državnim praznikom. Ova odluka donesena je kako bi se dodatno naglasila važnost ravnopravnosti spolova te potaknula rasprava o nejednakostima koje još uvijek postoje u društvu…

…U 90-ima, tijekom Domovinskog rata, žene su ponovno pokazale nevjerojatnu snagu. Bile su medicinske sestre, liječnice, novinarke, vojnikinje i humanitarke koje su svojim djelovanjem doprinosile obrani i obnovi zemlje.

Danas žene u Hrvatskoj nastavljaju borbu za ravnopravnost, bilo kroz politiku, obrazovanje, znanost, umjetnost ili aktivizam. Još uvijek se suočavamo s izazovima, od nejednakosti plaća do problema nasilja nad ženama, ali povijest nas uči da svaka promjena počinje hrabrošću onih koje se ne boje podići glas.

Danas ćete u nastavku programa, od učenika Hrvatske nastave Berlin, čuti kraće biografije nekih od zaslužnih žena hrvatske prošlosti i današnjice. Kazala je između ostaloga nazočnima Tamara Janković, povjesničarka, koordinatorica i učiteljica Hrvatske nastave Berlin, te pozvala učenike Hrvatske nastave Berlin da u nastavku programa kažu prigodne riječi o zaslužnim ženama iz hrvatske povijesti i sadašnjosti.

Nakon toga glazbeni nastup imala je pijanistica Senka Branković koja je na glasovoru izvela tri Intermeca Dore Pejačević i skladbu Borisa Papandopula. Nakon čega su uslijedili recitali učenika Hrvatske nastave.
Stihove poznatih hrvatskih pjesnikinja čitali su Marta Batinić Petrović, Stjepan Adrian Kostre i Sonja Breljak.

Potom je još jednom natupila klapa Berlin s izvedbom “Ju te sam se zajubija”. U nastavku programa uslijedio je razgovor i predstavljanje Elizabete Kopić i Bosiljke Schedlich.

Elizabeta Kopić koja je bila aktivna članica i dopredsjednica u Zavičajnom klubu Brođani Berlin e.V., uz naglasak da je nositeljica nagrade “Deutschland sagt danke/ Njemačka kaže hvala” u povodu obljetnice dolaska migranata u Njemačku. Govorila je svoja životna iskustva.

Bosiljka Schedlich osnivačica je prvog savjetovališta za žene s prostora bivše Jugosloavije a potom i „südost Zentrum“ – Centar za savjetovanje i sastanke za imigrante i izbjeglice iz država nasljednica bivše Jugoslavije. Bosiljka Schedlich je za svoj rad od bivšeg njemačkog predsjednika Raua dobila orden „Njemački križ za zasluge“.

Elizabeta Kopić i Bosiljka Schedlich govorile su o dolasku u Berlin, životu, radu i budućim planovima koje zamišljaju u svome radu.

U završnom dijelu večeri u glazbenom dijelu programa natupile se članice Hrvatske zajednice Berlin, predvođene predsjednicom Karmen Meić koja vodi pjevačku skupina Hrvatske zajednice Berlin, te su nazočnima otpjevali dvije pjesme “Moj dragane” i “Okreni se kolo moje malo”.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti Berlinski magazin i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.

Podijelite vijest:

spot_img

Najčitanije

Povezane vijesti
Povezano

Berlinski magazin Broj 254   04-2025

Berlinski magazin Broj 254   04-2025 Sadržaj Broj 254   04-2025 1          Naslovnica 3          Riječ...