2000. - 2024.
Najstariji mjesečnik u Njemačkoj
24 godine s Vama!

2000. - 2024.

Najstariji mjesečnik u Njemačkoj
24 godine s Vama!

(VIDEO-FOTO) RAZGOVOR: Igor Čaktaš menadžer i dopredsjednik SD Croatia Berlin

Datum:

(VIDEO-FOTO) RAZGOVOR: Igor Čaktaš menadžer i dopredsjednik SD Croatia Berlin

Gospodine Čaktaš, završen je 32.turnir za Duhove SD Croatia Berlin. Ove godine nosi ime po počasnom predsjedniku SD Croatia Pero Kolobarić. Možete li nam reći koliko se ljudi odazvalo, kakav je bio štimung i evo kakvi su rezultati na kraju?

Pa kao što si rekao i sam, 32.tradicionalni turnir za Duhove. Ove smo godine odlučili kao Upravu i uz podršku naših glavnih sponzora Ti-Le Group da se ovaj turnir od ove godine zove po našem počasnom predsjedniku Pero Kolobariću koji nas je nažalost napustio prošle godine i njemu u čast smo dali tu počast, ime tog turnira po njemu i mislim da je u ova dva dana ovdje kroz prostorije Croatia Berlin prošlo preko tisuću, tisuću i pol ljudi mislim tako.

Kako ste zadovoljni odazivom i kako je protekao sam turnir, evo održana su dva turnira, nogometni turnir i turnir u Balotu?

Pa kao prvo, bili smo skeptični. Dugo smo se dvoumili da li da uopće napravimo ovaj turnir pošto nismo ga radili zadnje tri godine. Bile su dvije godine teške korone, pa je sad došao i ovaj rat prošle godine, tako da smo jedva uz veliki nagovor odlučili ipak i da ga napravimo. Evo siguran sam i mogu da konstatiram da nismo požalili jer stvarno je odaziv bio super, ljudi su se javili, a uz to smo još uz nogometni turnir ubacili i ovaj turnir u Balotama. Mogu reći da sam prezadovoljan. Bilo je osam ekipa. Igralo se u tri dana čak, i evo sad prije koji minut se završilo prvo finale tog turnira i što se tiče tog turnira smo preprezadovoljni.

Bilo je ovo veliko okupljanje Hrvata, pogotovo kada znamo da je ovo sve održano poslije korone koja je napravila veliku stanku?

Da, kao što sam rekao velika stanka od tri godine. Nismo ni samo bili sigurni kako će to sve da ispadne. Ali evo kažem, odlučili smo se na taj korak i nismo požalili. Puno je bilo rada i truda, ali kažem isplatilo se na kraju i evo ovim putem bih se zahvalio svim ljudima, ali baš svim ljudima koji su radili, koji su donijeli svoj doprinos za ovu organizaciju, a bilo je stvarno previše ljudi, najmanje 30-40 ljudi je radilo ova mogu reći četiri dana, jer već smo u petak krenuli to ovdje da organiziramo, pripremamo terene. Znači i subota, i nedjelja i ponedjeljak. Tako jedno veliko hvala za svaku osobu koja je dala i najmanji doprinos u organizaciji ovog turnira.

Napravili ste i jedan skup, odnosno sastanak sa sponzorima. Možete li reći kako je to proteklo i koga ste sve pozvali, a evo i što ste rekli u lijepom pozdravnom govoru?

Pa evo, to nam je isto bio jedan plan, osim znači turnira u malom nogometu i u Balotama, odlučili smo se i za taj jedan sastanak koji isto već nismo imali godinama, a i napravili smo ga u čast našeg počasnog predsjednika Pere Kolobarića i da njemu isto odamo počast, jer u to vrijeme kad nas je on napustio njegov ispraćaj je bio u njegovom Slavonskom Brodu, tako da puno ljudi nisu ni imali mogućnosti tada otići. Mi isto kao klub nismo se mogli na pravi način od njega oprostiti, ali evo danas smo to isto nekako ubacili u ovaj termin i napravili smo jedan lijep da tako kažem i sastanak i druženje s ljudima, evo i neki ispraćajni govor je bio tu u ime našeg predsjednika i mislim da su svi ti sponzori i dugogodišnji radnici kluba i bivše uprave sve bile su pozvane i mislim da je sve proteklo kako treba.

Što ste konkretno rekli, evo pozdravili ste osobno, zahvalili ste se i supruzi Marici od pokojnog Pere Kolobarića, tu je bila i njegova kćerka i evo bio je veliki broj ljudi, i zaista čuli su samo lijepe riječi od Vas?

A evo pokušao sam u nekih 10-ak minuta sažet sve te neke zahvale svim ljudima. Kao što sam maloprije rekao počevši od svih ljudi koji rade ne samo ove godine na turniru nego svih ovih godina, pa i preko svih tih ljudi koji su nas isto kao i naš počasni predsjednik napustili u zadnjih nekih 5-6 godina, a i nisu više s nama, i zahvale svim ljudima koji se nisu mogli odazvati, koji već godinama žive u Hrvatskoj iz raznoraznih razloga i nisu mogli nazočiti danas u tom sastanku.

SONY DSC

Znači svima sam se pokušao nekako zahvaliti i odati jedno malo priznanje za sav taj svoj trud koji su dali za ovaj klub, jer kažem bez svih tih ljudi, nebitno koju funkciju oni obnašali, je li to sponzor, je li to uprava kluba, proširena uprava, bivšva uprava, radnici, ljudi koji marljivo rade za ovaj klub. Znači svima sam pokušao u tih par minuta odat neko priznanje i zahvalu. I kažem evo i ovim putem im hvala svima. Ako sam danas nekoga i zaboravio, ovim putem kažem se još jednom svima zahvaljujem. Evo danas sam bio malo pod dojmom i pokušao sam neke ljude imenovati, ali ne može se čovjek u kratkom vremenu sjetiti svih tih imena, ali kažem još jednom im svima hvala.

Posjetio vas je i veleposlanik RH u SR Njemačkoj Gordan Bakota. Njegovi dojmovi su također više nego pozitivni ali i župnik hrvatske katolitčke misije fra Zvonko Tolić i svećenik Dejan Međugorac?

Evo i njima sam isto odao veliko priznanje i zahvalnost za sve ove godine. Evo Croatia postoji neke 34 godine i kažem uvijek smo imali Crkvu iza naših leđa, imali smo i ljude iz veleposlanstva uvijek iza nas, pogotovo zadnjih par godina imamo iznimno dobar odnos sa svima, i evo i njima smo se zahvalili ovim putem. I bili su pozvani svi, odaziv je bio dobar, i njima isto kažem ovim putem hvala.

Gospodine Čaktaš, danas kada gledamo 2023.godine slobodno možemo reći da je jedino SD Croatia od svih hrvatskih društava opstala u Berlinu, kada gledamo po broju članova, po aktivitetima, ima i nekih drugih, ali rade možemo reći s vremena na vrijeme?

Pa, drago mi je to čuti, ali kažem iza toga stoje sati, dani, godine mukotrpnog rada i kažem dobra smo ekipa, slažemo se tu svi, potpomažemo jedni drugima, ispravljamo greške koje pravimo, jer mi smo isto ljudi, a ko god radi taj i griješi, i kažem uz tu jednu dozu respekta i dobre komunikacije uspjevamo godinama držati ovaj naš klub na visokom nivou, okupljati i imati uvijek veliki broj članova.

A možete li nam reći o SD Croatia, evo bliži se kraj sezone, još jedna utakmica dok ovo razgovaramo, Vi ste menadžer kluba i možemo reći jedan od vodećih ljudi uz predsjednika Josipa Begića. Jeste li zadovoljni s ovom sezonom i kakve ste rezultate polučili?

Pa što se tiče prve momčadi mogu reći da smo zadovoljni. Imali smo na početku sezone nekih malih internih problema, sa sportske strane među igračima i tako, i s našim trenerom Robertom Pocrnićem koji je imao zdravstvenih problema, i mogu reći naš je cilj da budemo uvijek među prvih 5-6 ekipa u gornjoj trećini lige.

Ove godine nadam se da ćemo biti 7. ili 8., i kažem što se tiče prve momčadi zadovoljni smo. Imamo našu ekipu preko 50 godina gdje je kapetan naš Ante Brzović, oni su ušli u najviši rang takmičenja. S njima smo isto kažem preprezadovoljni. Ekipa preko 40 godina isto je prvak po osmi put ja mislim zaredom. Evo nažalost smo u kupu izgubili nesretno. Ali kažem nije loše. Možemo nekad biti drugi, malo osjetiti kako je biti drugi pa da sljedeću godinu to malo popravimo.

Druga momčad nam je isto zamalo ušla u viši rang. To nam je eto, ostaje jedan mali žal za time. I imamo još U-32, nadamo se da će oni spasiti, kod njih malo ne klapa baš najbolje, ali nadam se da će ono ostati u ligi jer ipak i oni igraju najvišu ligu berlinsku, tako da kažem što se tiče sportske strane, sve naše ekipe koliko imamo, pet, mogu reći da smo pre prezadovoljni sa svima.

 

Naglasili ste da je u ova dva dana bilo ovdje na stadionu Bosestr. u Berlinu bilo oko 1000 posjetitelja. Gospodine Čaktaš zasigurno to je velika pomoć i finansijska za vaš klub, al evo imali ste i velik broj volontera koji su ovo bezprijekorno organizirali i sproveli u djelo?

Pa što se tiče turnira normalno njega organizira SD Croatia Berlin i normalno da je u interesu da se nešto zaradi i da nam se finansijska moć malo poboljša ali kažem to sve ne bi bilo moguće bez ovih naših volontera koji mogu da naglasim znači sve rade dobrovoljno i niko ne dobija znači ni jedan jedini euro. Tako da kažem, to su ljudi koje čovjek može samo poželit, nebitno na kojem dijelu rade, za grilom, u šanku, oko pripreme terena i svega ostalog. Znači, sve na dobrovoljnoj bazi i volonterski tako da, kažem, samo tako možemo funkcionirati, jer mi nemamo nekih drugih mogućnosti i da bi mogli možda nekoga plaćati, i zato im kažem još jednom veliko hvala.

Gospodine Čaktaš, Vi ste i poduzetnik, a evo više od jednog desetljeća ste u upravi, i možemo reći u jednog motornoj snazi kluba. Može li se to izdržati, imate li ljudi s kojima radite. Odnosno jednostavno, jeste li se umorili od svega?

Pa umora ima. Umor naiđe nekad, ali kad čovjek doživi ovakve stvari, ovakve emocije, rećemo u zadnjih dva dana kada čovjek vidi da radi nešto, da je na pravom putu, onda se vrati ta snaga, napune se baterije ponovo čovjek bude zadovoljan. Evo ja vodim, u klubu sam već od 2008.godine na funkciji dopredsjednika i menadžera i mogu reći to je nekih 15 godina sada punih. Svaka je godina bila specifična i na svoj način teška. Ali kažem kad čovjek doživi, kad mu se to vrati na ovakav način, kad čovjek vidi, dobije potvrdu, da radi ispravan posao onda je sve lakše.

15 godina ste kažete na čelnoj funkciji u klubu gospodine Čaktaš. A kada ste počeli igrati nogomet za SD Croatia-u, kada je to bilo?

Pa počeo sam davne ‘93-e godine. Ove godine jubilarna trideseta bit će ako Bog da u desetom mjesecu i evo 30 godina u klubu, 15 godina na nekoj funkciji u klubu, tako da kažem nije jednostavno, ali dobro je.

Može li se govoriti o ponovnom dolasku mladih, odnosno organizaciji mlađih pogona. Nekada je Croatia u tome bila uzor u ovome gradu?

Nije jednostavno raditi sa mladima. Kao što znate mi imamo, pozicija našeg sportskog centra ovdje je dosta centralna i oko nas stvarno ima 10-15 veoma kvalitetnih njemačkih klubova tako da je nama teško, teško opstati u tom Jugendu i ne znam. Volio bih da se nešto preokrene, ali bit će nam teško.

Kako ide priča sa sponzorima, evo vidimo vjeri ljudi su sve ove godine su skoro uvijek isti, ne odlaze od Croatia?

Pa imamo tu jednu jezgru naših stalnih i vjernih sponzora, kojima kažem evo još jednom ovim putem odajem veliku počast i za sve ono što su napravili za nas. Ali imamo i nekih novih sponzora. Novi sponzori dolaze isto, i kažem i njima isto jedno veliko hvala i nadam se da će i ono s godinama kada vide da mi radimo svoj posao kako treba da će i oni biti dugoročniji sponzori našeg kluba.

Što su sljedeći planovi gospodine Čaktaš, evo izgleda još se jedan turnir najavljuje?

Pa nadam se da ćemo imati taj tradicionalni turnir za Sv. Antu koji je isto nažalost, nismo ga pravili zadnje tri godine. To je negdje tamo ne znamo još točan termin, ali nadamo se krajem šestog mjeseca ili početkom sedmog, tako da ćemo i to malo organizirati da se ljudi druže, jer osjetio sam kroz ova zadnja 2-3 dana da su ljudi jednostavno željni druženja. Jer dosta je korona učinila svoje među ljudima, malo se ljudi zatvorili u sebe. Ali evo kažem na otvorenom, na friškom zraku, u dobroj atmosferi, izlaze ljudi naši i čovjek vidi tu da ima potencijala, da ima naših ljudi. Pogotovo mi je drago za mlade, za mlade momke kada vidim toliko te mladeži, toliko te djece od mojih prijatelja ili naših poznanika, lijepa stvar.

Gospodine Čaktaš, hvala Vam lijepo i evo iskrene čestitke na ovom velikom hrvatskom danu i prezentaciji Hrvatske u glavnom Njemačkom gradu, Berlinu?

Hvala tebi Željko i ovim putem bih se isto htio zahvaliti za sve ove godine što stojiš iza nas, iza Croatia, općenito stojiš iza svih dešavanja hrvatskih, koji se dešavaju ne samo u Berlinu nego i u čitavoj Njemačkoj i evo kažem ispred Croatia Berlin, jedno veliko hvala tebi i tvojoj organizaciji i radu, hvala.
Živjeli!

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti Berlinski magazin i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.

Podijelite vijest:

spot_img

Najčitanije

Povezane vijesti
Povezano

(VIDEO/FOTO) U Neuruppinu predstavljena hrvatska turistička ponuda izložbom fotografija i izložbom skulptura šest hrvatskih velikana

VIDEO/FOTO) U Neuruppinu predstavljena hrvatska turistička ponuda izložbom fotografija...

VIDEO/ FOTO Berlin: Međunarodna konferencija za obnovu Ukrajine – Hrvatski ministar Grlić Radman predstavlja Hrvatsku

Berlin: Međunarodna konferencija za obnovu Ukrajine 3. Konferencija o obnovi...

VIDEO/FOTO “Vatrene” u Neuruppinu dočekalo 5000 Hrvata uz pozdravne riječi veleposlanika Gordana Bakote

VIDEO/FOTO "Vatrene" u Neuruppinu dočekalo 5000 Hrvata Hrvatska nogometna reprezentacija...