Ivan Radošević direktor Turističke zajednica Ličko-senjske županije s delegacijom na sajmu ITB 2023. u Berlinu.
Na vodećem svjetskom turističkom sajmu – ITB Berlin 2023. turistička zajednica Ličko-senjske županije nastupila je u Berlinu na zajedničkom štandu HTZ u sklopu cjelovite prezentacije RH.
Ličko-senjska županija je prostor koji s pravom zaslužuje naziv prirodoslovnog muzeja na otvorenom.
Slikovita priroda sazdana od raznolikosti, najčišće more na Jadranu, domaći ugođaj i vedar duh domaćina čini boravak u ovoj županiji nezaboravnim doživljajem!
Na sajmu ITB 2023. U Berlinu delegaciju turističke zajednice Ličko-senjske županije predvodio je direktor Ivan Radošević s djelatnicima TZ županije. Na sajmu su predstavljene najatraktivnije destinacije Ličko-senjske županije.
PLITVIČKA JEZERA
Plitvička jezera prekrasni nacionalni park ove godine na ITB-u 2023 u Berlinu zastupala je Marija Turkalj vodoteljica prodaje i marketinga.
Naglasila je posjetiteljima da imaju na raspolaganju 10 različitih programa obilaska koji uključuju šetnju stazama i drvenim mostićima te vožnju panoramskim vlakom i električnim brodom na jezeru Kozjak. Panoramski vlak i električni brod povezuju područja Donjih i Gornjih jezera, a ti sadržaji uključeni su u cijenu ulaznice. Štefanijin otok u jezeru Kozjak – otočić nazvan u čast kraljice Štefanije, Planinarska staza Medvjeđak uređena je i obilježena planinarska staza koja vodi do vrhova Oštri Medvjeđak (889 m n/m) , Tupi Medvjeđak (868 m n/m) i Turčić (801. m n/m )
Mlin vodenica Špoljarić nalazi se u selu Korana. To je tradicijska gospodarska građevina i objekt kulturne baštine u kojoj se prikazuje nekadašnji način mljevenja žita.
Šupljara je špilja koja se nalazi uz istočni rub Donjih jezera, u vapnenačkom kanjonu, iznad staze koja vodi uz jezero Kaluđerovac.
Uz sve to za turiste su interesantne i Poučno-rekreativne staze: Čorkova uvala i Plitvica Biciklističke i planinarske staze u NP Plitvička jezera i okolici.
Zanimljiva odredišta u Ličko-senjskoj županiji
PLITVIČKA JEZERA
Plitvička jezera su najveći, najstariji i najposjećeniji hrvatski nacionalni park, proglašen nacionalnim parkom 1949. g. Nacionalni park Plitvička jezera uvršten je u popis svjetske prirodne baštine UNESCO-a 1979. godine. Njegova specifična ljepota utočište je ljubiteljima prirode i inspiracija umjetnicima, a jedinstvenost i bogatstvo prirode poligon za istraživanje znanstvenicima.
GACKA, OTOČAC
Grad Otočac središte je pokrajine Gacke, jedno od najstarijih naselja s hrvatskim življem, nastao je na prirodnom otočiću usred rijeke Gacke.
VELEBIT
Velebit je najveća planina u Hrvatskoj, dugačak je oko 145 kilometara, a širok od 30 na sjeveru do 10 kilometara na jugu.
Vrijednost i ljepota prirode Velebita odavno su prepoznate, pa je čitava planina uvrštena još davne 1978. godine u mrežu svjetskih rezervata biosfere u sklopu UNESCO-ova programa Čovjek i biosfera (MAB).
GOSPIĆ
Grad i njegova okolica u prvom su redu poznati po prirodnim ljepotama. U starogradskoj jezgri Gospića možete vidjeti kip djevojke nazvane Marta, rad kipara Frangeša-Mihanovića, u znak sjećanja na uvođenje vodovoda 1894.
PERUŠIĆ
Glavne atrakcije su pećinski park Grabovača, frankopanska utvrda/kula Stari Grad Perušić i crkva uzvišenja sv. križa odakle je lijep pogled na cijelo mjesto, rijeka Lika i jezero Kruščica, Kosinjski kameni most iz 19 st., jela Car – najveća jela u Europi.
BRINJE
grad Sokolac iz 14. st. s kapelom Presvetoga Trojstva i kapela sv. Fabijana i Sebastijana iz kasnoromaničkoga doba – crkva sv. Vida iz 14. stoljeća jedna je od najstarijih sakralnih građevina u Brinju – kameni most preko potoka Gate-Jaruge u središtu Brinja.
LOVINAC
Lovinački kraj najlakše je obići biciklom. Bicikli se mogu iznajmiti u zgradi PZ Lovinac. Cijelo područje povezano je četirima biciklističkim stazama. Zanimljivosti Velebitski vrhovi: Sveto brdo (1753 m n. v.) i Babin vrh (1744 m n. v.) te prirodna (krška) i umjetna jezera.
UDBINA
Zanimljivosti Park šuma Laudonov gaj – nalazi se u sjeverozapadnom dijelu Krbavskog polja kod sela Šalamunić. U parku se nalazi oko 600 hrastovih stabala, starih oko 250 godina.
SENJ
Tvrđava Nehaj, sagrađena sredinom XVI. stoljeća, simbol grada Senja i jedne cijele epohe hrvatske i europske povijesti – katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije, najznamenitiji spomenik vjere i kulture u gradu Senju, sagrađena u 12. Stoljeću.
KARLOBAG
Ruševine srednjovjekovne četverokutne utvrde „Fortica“; jedan dio utvrde uređen i otvoren pod nazivom Mediteranski vrt Kava – galerija mozaika – ruševine crkve sv. Karla Boromejskoga.
NOVALJA, OTOK PAG
Gradski muzej Novalje s bogatim etnografskim zbirkama i stalnim izložbama – Talijanova buža, antički podzemni vodovod, u cijelosti isklesan u kamenu, dugačak oko 1 100 m i širok do 70 cm.
Previše je razloga da posjetite Ličko-senjsku županiju, naglasio nam je na sajmu ITB 2023. u Berlinu Ivan Radošević direktor Ličko-senjske županije.